تاریخچه پیراهن مردانه‌ پیشینه‌ای بسیار طولانی دارد و طراحی امروزی آن از اواخر قرن نوزدهم آغاز شد. در سال 1871 شرکت برون و دیویس (Brown & Davis Co) اولین نوع پیراهن را که قسمت سینه آن با دکمه بسته می‌شد، به ثبت رساند. تا پیش از آن مردم پیراهن را از سر به تن می‌کردند و پیراهن به یکی از لباس‌های محبوب آقایان تبدیل شد.

تا قرن هجدهم پیراهن به عنوان زیرپوش استفاده می‌شود و تنها یقه آن قابل مشاهده بود. تا اواخر قرن نوزدهم پیراهن سفید مظهر ادب بود. فقط ثروتمندان پیراهن خود را چندین بار برای شستشو می‌دادند. با توجه به اینکه انجام بسیاری از کارها به تمیزی پیراهن صدمه می‌زد، فقط شخصیت‌های خاصی مثل اشراف و ثروتمندان می‌توانستند آن را بپوشند.
در اواخر قرن نوزدهم پیراهن‌های راه راه هم به عرصه مد وارد و البته به سختی به عنوان بخشی از استایل رسمی – اداری آن زمان پذیرفته شد.
فرم یقه یکی از اجزای اصلی پیراهن است. در گذشته یقه پیراهن‌ها به گونه‌ای دیگر برش زده می‌شد و تفاوت اصلی آن‌ها در یقه ایستاده و یقه معمولی بود. تا اواخر قرن نوزدهم یقه ایستاده تنوع زیادی داشت و اندازه دور گردن، پهنای یقه را تعیین می‌کرد. به مرور یقه ایستاده جای خود را به یقه معمولی (شکاری) داد. از دهه 30 یقه ایستاده با فراک و اسموکینگ ست می‌شد. یکی از پیژگی‌های این پیراهن‌ها، قابلیت تعویض یقه‌ بود؛ به همین دلیل بدون اینکه بخش‌های دیگر پیراهن آسیبی ببیند، یقه به صورت روزانه قابل شستشو بود.
از اواخر جنگ جهانی اول، پیراهن به شکل امروزی شکل گرفت و از آن زمان تغییر چندانی نکرد. فقط در دهه 60 با کنار رفتن جلیقه، جیب به پیراهن اضافه شد؛ پیراهن‌های سنتی جیب سینه ندارند.

پیراهن خوب در یک نگاه

هرچه تعداد بخیه‌ها بیشتر باشد، پیراهن محکم‌تر است. پیراهن‌های خوب هشت بخیه در یک سانتیمتر دارد و با ماشین تک‌سوزن دوخته می‌شود (حتی برای دوخت‌های دوتایی). این کار موجب می‌شود پیراهن پس از شستشو روی درز‌ها موج نداشته باشد. در پیراهن‌های درجه متوسط از ماشین دوسوزن که دوخت موازی می‌زند، استفاده می‌شود.

پیراهن خوب باید دارای تلق قابل جداسازی گوشه یقه باشد. تلق‌ها در واقع شکل هلالی خاصی به یقه می‌دهد، مخصوصاً هنگام استفاده از کراوات، از بلند شدن نوک آن جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که پیراهن‌های یقه دکمه‌دار نیاز به تلق ندارد.

در یک پیراهن خوب راه‌های سرشانه به آستین باید دقیقاً جفت شود. در تولید پیراهن‌های مرغوب همیشه به جفت شدن طرح پارچه توجه می‌شود.

در یک پیراهن خوب محل وصل آستین به مچ چند پیلی دارد. اغلب یک دکمه کوچک بالای مچ آستین دوخته می‌شود تا زیبایی بیشتری به آستین پیراهن ببخشد.

تکه سرشانه پشت از خیاطی سنتی پیراهن برگرفته شده است. این پیراهن‌ها برای افرادی که سرشانه‌های بلندی دارند، مناسب است. در تولید انبوه، این روش هزینه‌بر است.

0 0 رتبه
Article Rating
6 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
2 ماه پیش

با تشکر از وب سایت زیبایی که طراحی کردید

نادره عطا
نادره عطا
1 سال پیش

با درود و سپاس
چند نکته به دانش و اطلاعاتم افزوده شد . ممنون از جهت.
هر چند که سالهاست در رشته فشن و پوشاک مشغولم ولی ارادت خاص دارم به شرکت هاکوپیان که همیشه برای بالا بردن سطح آگاهی عموم در این رشته شبانه روز با انتشار کتابها و مجلات و همینطور در دنیای مجازی تلاش بی وقفه نموده اند.
بسیار سپا سگزارم.
نادره عطا Nadi Atta

نیما سیفی
نیما سیفی
1 سال پیش

لطفاً قیمت ها رو برام ایمیل کنید ممنون شرکت هاکوپیان نیاز به تبلیغ ندارند چرا که تولیداتش حرف اول رو میزنی و این برتری بدلیل صداقت در تولید و کیفیت برتر اون هستش

عبدالمجید امیری زاده
عبدالمجید امیری زاده
1 سال پیش

باسلام
اندازه و نوع دوخت و شیکی پیراهن بسیار خوب و مناسب بوده
لطفا راهنمایی بفرمائید. پیراهن ها خیلی زود چروک میشن مدلی در این برند که نیاز به اتوی کمتری داشته باشه و چروک نشه وجود داره که تهیه بکنیم.

محمد حسین خاوری
محمد حسین خاوری
2 سال پیش

خوب

trackback

[…] داستان شکل‌گیری پیراهن مردانه هاکوپیان […]